Governors

Name

Category

Term of office from:

Term of office to:

Appointed by

Mrs Lisa Halford (Chair)

Co-opted

8/11/2018

7/11/2022

Governing Body

Cllr Dennis Pearce (Vice Chair)

LA

9/11/2017

9/11/2021

Governing Body

Mrs Kathy Di Franco

Co-opted

11/03/2019

11/03/2023

Governing Body

Mr John Winney

Co-opted

12/11/2020

12/11/2024

Governing Body

Miss Anita Rye                 

Co-opted

8/11/2018

8/11/2022

Governing Body

Miss Hayley Cockett

Co-opted

16/05/2019

31/07/2021

Governing Body

Mrs Lesley Crockford

Co-opted

16/05/2019

16/05/2023

Governing Body

Miss Liane Davis

Co-opted

14/05/2020

14/05/2024

Governing Body

Mr Neville Moriarty

Parent

30/04/2021

29/04/2025

Governing Body

Ms Tracey Kislingbury

Parent

22/06/2017

22/06/2021

Parent Body

Ms Sarah Pope

Parent

28/06/2018

27/06/2022

Parent Body

Mrs Peta Blow

Headteacher

10/03/2014

10/03/2040

Governing Body

Mrs Piet Barbour

Staff

11/03/2019

11/03/2023

Staff Body

Mr Jim Carrington

Associate

20/02/2021

20/02/2025

Governing Body

Mrs Anna Kira

Associate

28/03/2019

28/03/2023

Governing Body

1st Committee

Standing

Staffing

Mrs Halford (Chair)

Cllr Pearce

 Mrs Halford (Chair)

Cllr Pearce

Mrs Halford

Cllr Pearce

Mrs Di Franco

Anita Rye

Mrs Blow

Subject

Name

Literacy Governor

Tracey Kislingbury

Numeracy Governor

Kathy Di Franco

Inclusion Governor

Cllr Pearce

PE & Sports Premium

Sarah Pope

Health & Safety

Anita Rye

Safeguarding/Wellbeing

Lisa Halford

Pupil Premium

Hayley Cockett

EYFS Governor

Lesley Crockford

GDPR Governor

Lisa Halford/Sarah Pope temporarily

COMMITTEE MEMBERSHIPS

The committees meet once a term – prior to the full Governing Body meeting.

The Resources committee will monitor and evaluate the use of an impact of the school’s budget, recruitment and professional development of staff, and premises.

The Teaching and Learning committee will monitor and evaluate pupil achievement and the quality of teaching, ensuring the school provides a high quality learning experience and delivers a broad and balanced curriculum in keeping with the school’s aims, all pupil needs and legal requirements.

The Children, Families and Community committee will monitor and evaluate the school’s contribution to pupil well-being, including safeguarding; relevant Equality objectives; attendance, punctuality and behavior patterns and trends; engagement with the school and community.

Resource Committee

Teaching and Learning Committee

Children, Families and Community (CFC)

Lisa Halford – CHAIR

Kathy Di Franco – CHAIR

Lesley Crockford - CHAIR

Anita Rye – VICE CHAIR

Cllr Dennis Pearce – VICE CHAIR

Sarah Pope – VICE CHAIR

Peta Blow

Peta Blow

Peta Blow

Anna Kira

Anna Kira

Anna Kira

Tracey Kislingbury

Lisa Halford

Piet Barbour

Jim Carrington

Hayley Cockett

Liane Davis

Neville Moriarty

John Winney

A copy of the Full Governing Body and Committee meetings’ minutes are available upon written request to the Chair of Governors – Mrs Lisa Halford.